19. 4. 2016, pf
Zlu k vítězství stačí, když dobří lidé nedělají nic
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika
Dobrý den.
V křesťanství se objevují věci typu "ty po mně kamenem, já po tobě chlebem". Pokud by však toto bylo důsledně aplikováno, svět by ovládly zrůdné ideologie jako nacismus a fašismus nebo by byly vyvražďovány miliony nevinných lidí fanatiky z teroristických organizací. Nemohlo by existovat právo, člověk by žil ve věčné nejistotě, protože by ho každý mohl beztrestně zabít či okrást.
Zajímá mě, jestli je podle křesťanství legitimní užívání násilí a jiných prostředků zla k zajištění obecného dobra (společnosti,rodiny...) a dobra vůbec.
Děkuji za odpověď.
Vážený ...,
ve Vašem dotazu cítím hned několik otázek najednou. Především jak vidět legitimní násilí optikou křesťanství, mluvíme-li o zajištění obecného dobra. Pak i otázku, co by se stalo, kdyby společnost ovládly ideologie jako nacismus (nebo fašismus) nebo kdyby měly miliony lidí být vyvražděny zfanatizovanými teroristy. A mezi řádky čtu i Vaši obavu o vývoj světa, v němž jakoby nemělo být místo pro pořádek, a také určitou nedůvěru k náboženství.
Násilí je třeba zastavit
Nejprve mi dovolte zastavit se u otázky násilí ve společnosti. Násilí totiž existovalo mezi lidmi od nepaměti. Je svého druhu živočišným projevem soutěživosti nebo obrany. Násilí může být slovní i tělesné a je úkolem společností, aby je regulovaly a aby násilí usměrnily a daly mu meze. Jinak se veřejný prostor stane bitevním polem, kde neplatí pravidla k ochraně slabších, nebo se násilí bude páchat i jinde, třeba za zavřenými dveřmi domovů.
Násilí se odněkud bere. Podle učení křesťanů pramení z lidského srdce. Zároveň věřící křesťan ví, že byl osobně pozván k tomu, aby to tak nenechal být, ale aby cvičil svou vůli a opanoval své vášně a přirozené sklony ještě dříve, než dojde k jejich realizaci, která by překročila meze. A aby například - je-li vystaven násilí - na ně neodpovídal dalším násilným činem, ale dokázal logiku odplaty přetnout postojem radikální otevřenosti vůči druhému. Aby tedy byl připraven vykročit jako první a zastavit kolotoč odplaty a revanše.
Respekt k důstojnosti člověka
Základem, z něhož se v křesťanské tradici často vychází, je respekt k důstojnosti člověka. Důstojnost jsme si nevymysleli, ale je nám propůjčena při stvoření. Stvořeni jsme k obrazu Boha. Máme tedy v sobě něco, co nás přesahuje, co odkazuje k Někomu a co nám umožňuje se vztahovat k Bohu jako k partnerovi.
A přestože všemu okolo sebe nerozumíme, přestože neumíme přírodu beze zbytku pojmenovat a ovládnout, jsme zváni k tomu, abychom především respektovali důstojnost. Máme ji respektovat nejprve u sebe samých (musíme volit mezi drogou či zdravým životním stylem, nebo jak nastavíme zdravý poměr mezi časem na odpočinek a zábavu ve vztahu k povinnostem). Důstojnost je však klíčová i ve vztahu k ostatním.
Začneme-li na druhé nahlížet jako osoby, které Bůh obdařil důstojností, musíme je respektovat a dát si pozor na to, abychom je nechtěli ponížit nebo podrobit své vůli. A je jedno, zda jsou starší než my, zda jde o zdravé či postižené, zda o osoby, které jsou ještě dětmi nebo zda jde o bytosti, které se teprve mají narodit
V ideologiích není život
Nakonec mluvíte o ideologiích. Chybí mi ve Vašem výčtu ještě komunismus nebo ideologie spotřeby za každou cenu a jistě mnohé další. Někde u počátku každé z nich najdeme myšlenku, která mohla dávat smysl a která dokonce mnohdy odkazovala na křesťanství. Ale ve výsledku se od živého vztahu s Bohem odřízly, a tak ideologie spíše připomínají samorosty uschlých částí stromů. Samorosty jsou sice všelijak zajímavě pokřivené a něco mohou připomínat, ale život už v nich není. K autentickému životu totiž patří i bohatý duchovní svět a otevřenost vůči druhým, a to platí nejen pro věřící.
Nevím, zda jsem se strefil do Vašeho hledání. Ale máte-li obavu z života ve věčné nejistotě, pak vězte, že nejste sám. Pro věřícího je tou jistotou Někdo, komu na nás záleží.
Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Křesťanství, Hodnota života, bioetika, Náboženství
Související texty k tématu:
Nitro, sdrce člověka
- Nehledejme Boha někde mimo sebe Bůh není nikdy daleko, a není třeba nějakých zvláštních triků, abychom ho našli. Nehledejme ho mimo sebe, někde na nebi. Nalezneme ho hluboko v sobě. Stačí vstoupit…
- V nitru každého člověka přebývá Bůh Při pohledu do svého vlastního nitra lze nalézt něco, co by šlo vyjádřit slovy: „spočinutí v Bohu“. V nitru svého srdce lze najít Ježíše, který nám vychází vstříc se svým pokojem a odpuštěním. On sám nám nabízí a přináší pokoj, „který svět dát nemůže“.
- Úkryt na zlé časy Protože Bůh je Bohem pokoje, zbudoval v nitru každého z nás vnitřní přístav. Je to úkryt, který nám umožní přežít, když jsou časy zlé. Je to místo, kde můžeme zahlédnout paprsek přízně a milosti.
- Můj rušný život narušily těžkosti a krize Do mého života vstoupily těžkosti a krize, které narušily můj rušný život a téměř násilím mě donutily, abych hledal Boha tam, kde ho lze nalézt.
- Další texty k tématu nitro a srdce člověka
Dobro a zlo v každém z nás
- Dva vlci v nás
- Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo
- Ať je zlo seberadikálnější, není tak hluboké jako dobrota.
- Jsme stvořeni pro radost, smích a dobro...
- Být ´pod obraz´, anebo obrazem?
- Jak přemoci zlo?
- Milovat i nesympatického člověka
- Neexistují špatní lidé. Pouze lidé zranění, zrazení nebo osamocení
- Zlu k vítězství stačí, když dobří lidé nedělají nic
- Satan, ďábel... Existuje?
- Každý máme sílu ničit
Zlo
- Zlo nás zraňuje, všichni se ale můžeme uzdravit
- Satan, ďábel... Existuje?
- Dva vlci v nás
- Popírá zlo Boží existenci?
- Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo
- Máme zoufat?
- Nebojte se! Poselství pro každého...
- Každý máme sílu ničit
- Nezaleknu se zla...